Mózes 2. és 4. könyvében arról olvasunk, hogy az Isten által választott nép az Egyiptomban töltött 400 év után ismét elindul Isten szavára, és  a 10 csapás, a Vörös tengeren való átkelés után nemsokkal végre ott áll az Isten által ígért föld, Kánaán  földjének küszöbén. Isten parancsára Mózes tizenkét kémet küld ki ennek a földnek a felderítésére. Amikor viszont ezek a kémek visszatérnek, csak ketten vannak tele reménnyel. A többi tíz pedig minden lehetséges módon megpróbálja lebeszélni a népet és a vezetőket arról, hogy elinduljanak és elfoglalják Kánaán földjét. „De óriások” is laknak azon a földön. "De… ez a kicsi kétbetűs szó, és az, ami általában utána következik, több embert tartott már vissza, mint bármi más. Mert ezután a kicsi kötőszó után általában azok az okok állnak, amelyek biztosan elveszik majd a kedvet attól, hogy az ember bárminek is nekikezdjen. Az óriások!" (https://www.teso.blog/2020/04/24/oriasaink/)
Vagy szintén az Ószövetségben ott van Saul hadserege is, akit egyetlen óriás, Góliát tartott félelemben és rettegésben. Hogyan? „A filiszteus pedig megjelent reggelenként és esténkét, és kiállt 40 napon át!” (1 Sám 17,16) Éjjel nappal kiáll Góliát, és mondja a magáét.
A mi Góliátunk az ágy melletti helyért versenyez abban a reményben, hogy az ő hangját halljuk meg először! Ébredező gondolatainkra sóvárog. Az aggódás szavaival ébreszt, a feszültségről szőtt gondolatokkal kelt. Adósság. Hitel. Csapás. Veszély. Csalás. Betegség. Túl magasra tett mércék. Hatalmas kihívások. Párkapcsolat. Problémás családok és gyerekek. Depresszió. Hamis énkép. Kudarc. Bosszú. Lelkiismeret-furdalás. Ott van velünk amíg reggelizünk, a fülünkbe suttog, amint kilépünk az ajtón, árnyékként követi minden léptünket, odaragad hozzánk. Ellenőrzi a naptárunkat, elolvassa a postánkat, szid és káromol: erre te már nem vagy képes; ezt már lehetetlenség visszafordítani, látod Isten sem foglalkozik már veled, Isten sem hallja kiáltásodat
„Amikor meghallotta Saul és egész Izráel a filiszteusnak ezt a beszédét, megrettentek és igen féltek.” (17,11) Ezek a mi óriásaink is, amelyek vagy állandóan, vagy időnként felbukkannak az életünkben,  bénítóan hatnak ránk. Sőt, a tőlük való félelmet még át is örökítjük a körülöttünk élőknek. Átadjuk a félelmet ahelyett, hogy reményt adnánk, ahelyett, hogy békét teremtenénk, és főképp ahelyett, hogy tudatosan, minden idegszálunkkal, erőnkkel felidéznénk és összpontosítanánk azokra az ígéretekre, amelyeket Isten nekünk vagy családunknak, közösségeinknek, népünknek adott.

Érdekes, hogy az említett két történetnek két befejezése van!

Mózes 4. könyvében, ugyan Káléb és Józsué, akik szintén a kémek között voltak, és bejárták az ígéret földjét, igyekeznek  emlékeztetni a népet Isten ígéreteire és múltban is tett csodáira – a nép a félelem és a rettegés érzéseinek adja át magát. Nem mernek elindulni!
A másik történetben azonban Dávid nem vár arra, hogy mit gondolnak mások. Igazán, meg sem kérdezi őket! Megjelenik a csatatéren és  ezt mondja: „Ki ez a körülmetéletlen filiszteus, hogy gyalázni meri az élő Isten seregét?” (17,26) Senki más nem beszél Istenről, Dávid viszont nem beszél másról csak Istenről. Nem cseveg a csatáról. Nem latolgatja az esélyeket. „Az Úr, aki megmentett engem az oroszlán és a medve karmától, meg fog menteni ennek a filiszteusnak a kezéből is.” (17,37) Dávid látja azt, mit mások nem, és nem hajlandó látni, amit mások látnak. Dávid Istenre szakosodott. Természetesen látja az óriást, de Istent hatalmasabbnak látja.
Dávid összesen két megjegyzés tett Góliátról, és egyetlen kérdés sem foglalkoztatta vele kapcsolatban. „Ki ez a körülmetéletlen filiszteus, hogy gyalázni meri az élő Isten seregét?” (17,26). Nem érdeklődött Góliát szakértelme, éveinek száma, társadalmi állása vagy IQ-ja iránt. Nem kérdez semmit ellenfele dárdájának súlya, pajzsa mérete vagy páncéljának anyaga felől. Egyetlen gondolatot sem veszteget rá, ám annál többet gondol Istenre. Ha elolvassuk, mintegy 9x beszél Istenről. Az Istennel foglalkozó gondolatok 9:2 arányú többségben állnak a Góliáttal foglalkozó gondolatokkal szemben. A mi gondolatainkban hogy van ez az arány?

Mit mondjunk tehát ezekre? Ha Isten velünk, ki lehet ellenünk? (Róma 8,31)



Felhasznált források:


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Átköltözött a blog

Mindennek megszabott ideje van