Pocsolyába léptem… miattad vagyok még itt!

Ott, 2000 évvel ezelőtt, a Bethesda tó mellett, egy beteg, aki 38 éve bénán fekszik, várva a gyógyulásra, egy megdöbbentő kérdésre, megdöbbentő választ ad!

Arra a kérdésre, hogy „Akarsz-e meggyógyulni?”, nem azt válaszolja, hogy „Igen!”, hanem elkezdi vádolni a körülötte levőket: „Uram, nincs emberem!” Mintha nem is a kérdésre válaszolna. Mintha másokat okolna, vádolna betegségéért. Mintha más lenne a hibás az eddig megélt, vagyis nem megélt életéért.

Oh, milyen sokan tesznek így ma is! Milyen sokan vannak, akik másokat okolnak saját kudarcaikért, sikertelenségükért. A belátás nélküli férj, a némaságba zárkózott feleség, a mindenbe beleszóló anyós, a nevelhetetlen, neveletlen gyerek, az anyánk vagy az apánk, a szerencse, az online világ, a körülmények, a bank, a főnökünk, fájdalmas örökségek… - mindig találunk valakit, vagy valamit, akit hibáztassunk. Mindig más a hibás! És szívesebben is okolunk másokat, mint szembenézzünk azzal, hogy mit rontottunk el mi magunk, hol van a mi felelősségünk életünk folyásában.

De több is van ebben a mondatban, mint mindig mások hibáztatása! Benne van ennek az embernek minden magánya, fájdalma, láthatatlansága, semmibevétele, reményvesztettsége is. Ott van 38 éve sorstársaival, ugyanarra a csodára várva, mégsincs egy barátja sem, vagy segítsége, aki ott állna mellette.

Ez az ember, talán korunk legnagyobb krízisélményét fogalmazza meg, a Jézus kérdésére elhangzó mondatban „Uram, nincs emberem!” A ma embere magányos. Bár nagyon sok kapcsolata van az online világban, mégis a személyes kapcsolatok terén hatalmas hiányosságokkal küzd. Gyökössy Endre (1991) nagyon találóan fogalmazza meg ezt a problémát: „lassan már mindene lesz a ma emberének, csak embere nincs, akihez szóljon, aki megszólítsa, akit felkereshetne, aki meghallgatná.”[1]

Mindenki siet, senki sem ér rá,

halaszthatatlan élnivalója van.

Csak dédike ül csendesen a napon,

vele lehet beszélgetni. De süket.

(Ágai Ágnes, kortárs költő)

Óriási lett a Bethesda tava, amely mellett egyre több ember nélküli ember tengődik, várva azt, hogy megszólítsák, hogy ráfigyeljenek, hogy meghallgassák!



[1] GYÖKÖSSY Endre, Életápolás – Vallás- és családlélektani esszék és tanulmányok, Református Zsinati Iroda Sajtóosztálya, Budapest, 1991, 19.



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Átköltözött a blog

Mindennek megszabott ideje van